Vyhledej
Základní škola Sztrž ve Dvoře Králové > Vzdělávání > základní školy > ZŠ Strž

Výtvarná výchova trochu jinak

Redakce, / 3.10.2023, Dvůr Králové nad Labem, zsstrz.kralovedvorsko.cz
Ve středu 27. října jsme s žáky pátých tříd zažili výtvarnou výchovu inspirovanou mistry moderního umění.

FOTOGALERIE - Výtvarná výchova trochu jinak

Vydali jsme se do Hradce Králové. 
Předkrmem pro oči byla procházka městem, při které si žáci prohlédli některé z perel místní architektury a soutok řeky Labe a Orlice. Naším hlavním programem byla návštěva Galerie moderního umění, ve které byly pro žáky připraveny dva vzdělávací programy. Na vlastní kůži zkusili, jakými prostředky k nám umělecká díla promlouvají – barva, linka.

V galerii jsme se rozdělili na dvě skupiny. První pracovala s barvami a zkoušela jimi vyjadřovat své emoce. Žáci tvořili díla na téma láska, nuda, nadšení a vztek. A zároveň měli prostor, aby řekli, jak na ně působí vystavená díla. Dozvěděli se, že mnohá díla vyvolala velké emoce již v době svého vzniku, a to nejen ve výtvarných kruzích, například obraz Kavárna od Bohumila Kubišty.

Druhá skupina se věnovala lince a jejím podobám. Zkuste požádat vaše děti, jistě vám poradí, jak linií vyjádřit smutek, vztek, radost nebo stres. Nebo to společně zkuste, stačí tužka a papír.
Další úkol byl portrét oběma rukama, pravou i levou hemisférou. I to se povedlo. Posledním úkolem bylo ve dvojici nakreslit pět spirál, jednu velkou, čtyři malé, a vyplnit barvou plošky vzniklé mezi nimi. Tady už jsme se vlastně dostali na pomezí kresby a malby. Vznikly zajímavé abstraktní obrazy.

S krajským městem jsme se rozloučili pohledem z Bílé věže na historické centrum města, ale i Zvičinu v dálce.

Miroslava Richterová, Kateřina Poživilová
ZŠ Strž 

Další články ZŠ Strž

 
Vaše komentáře

Přečteno 129x