Vyhledej
Šikovné nákupy
Základní škola Sztrž ve Dvoře Králové > Vzdělávání > základní školy > ZŠ Strž

Výměnný pobyt v Portugalsku očima žákyně ZŠ Strž

Redakce / 4.02.2020, Dvůr Králové nad Labem, zsstrz.kralovedvorsko.cz
Přinášíme vám autentický příběh žákyně základní školy, která strávila 8 dnů v Portugalsku v rámci výměnného pobytu.

FOTOGALERIE - VÝMĚNNÝ POBYT V PORTUGALSKU MÝMA OČIMA

"Do Porta jsme dorazili úspěšně a už na nás zde čekala dvě taxi auta, která nás přemístila do hotelu Dos Lois ve městě Santa Maria da Feira, kde si nás vyzvedly rodiny.
Pro všechny byl první den náročný, adaptace na jiné prostředí a jiné návyky rodin nebyla zrovna jednoduchá, ale rodiny byly moc hodné a tím nám tuto nepříjemnost usnadnily. Někteří jsme tento den navštívili okolní města, někteří se byli podívat na místní pouť, či zámek, ale všichni jsme byli provedeni jejich domy a seznámeni s rodinnými příslušníky. Druhý den jsme měli program s rodinami. Navštěvovali jsme místní zajímavosti a kulturní památky, které jsou pro město a jeho okolí odlišné od našich místních podmínek. V pondělí 20.1. jsme se sešli všichni, Češi, Poláci i Portugalci, zapojeni do Erasmu na Fogaceiras Procesu, který jsme společně sledovali. Dalo by se to popsat jako průvod, který symbolizuje slib bohu, aby se zde znovu neobjevil mor, stejně jako před 500 lety. Průvodu se účastní děti v bílých šatičkách s modrými či červenými opasky a nad svými hlavami si drží Fugacu, což je něco jako tradiční místní chléb.
V úterý jsme se znovu všichni sešli v místní škole, kde jsme se navzájem představili, zahráli si pár venkovních her a odprezentovali naše z domova připravené práce na téma móda, zaměstnání a doprava. Všechny prezentace byly velice povedené. Odpoledne téhož dne jsme navštívili muzeum bot a klobouků ve městě São João da Madeira, kde byly vystavené boty a klobouky, které se nosily od pravěku, až do dnešních dní a také několik zvláštních exemplářů, které jsou spíše výplodem fantazie a nejsou určeny k běžnému používání.
Ve středu 22. 1. jsme navštívili významné město Porto, v něm jsme viděli muzeum starých vagonů. Jedním z nich jsme se projeli podél řeky Douro a poté jsme si udělali procházku městem na vlakové nádraží a do centra města, kde jsme nakoupili suvenýry. Viděli jsme spousty nádherných výhledů, budov a zdejších milých lidí.
Ve čtvrtek jsme ve skupinkách ve škole zpracovávali předešlé dny do prezentace, které jsme si následně předvedli a tím si připomněli naše zážitky. Následně jsme šli do centra Santa Maria da Feira a navštívili místní hrad, který je mimochodem vážně nádherný.
V pátek jsme se věnovali hasičině. Navštívili jsme továrnu, která sestavuje hasičská auta, která jsme později na hasičské stanici mohli vidět, včetně starých exemplářů. Odpoledne strávili všichni studenti společně, protože to byl náš poslední den, který jsme mohli strávit celý spolu. Navštívili jsme znovu místní pouť a ochutnali místní pochoutky. V sedm hodin večer portugalského času jsme se sešli opět všichni ve škole, kde následovala společná večeře i s portugalskými rodiči a učiteli z Čech, Polska i Portugalska.
Součástí večeře bylo několik představení, kterých se účastnily i naše děti, Matyáš Vobořil - klávesy, Michaela Matoušová kytara a zpěv s Terezií Klímovou. Po večeři jsme si společně všichni zatančili pro uvolnění místní tanečky, které jsou velice zábavné a lehce naučitelné. Proto pro nás nebyl problém se zapojit a večer si pořádně užít.
Příštím dnem náš pobyt v Portugalsku končil, měli jsme program s rodinami, které nás dokázaly vždy příjemně překvapit. Večer se většina z nás sešla na velkém koncertu, kterého se účastnili i někteří portugalští studenti. Po skončení koncertu následovalo rozloučení. Jedna smutná zpráva za druhou… pro některé z nás to bylo velice dojemné, protože těch osm dní nám stačilo na to, abychom si oblíbili jeden druhého, a představa, že se opět uvidíme až za pět měsíců, byla nehezká. Vše jsme ale zvládli a následující den jsme úspěšně opustili Portugalsko a překročili české hranice.
Zakončila bych tento článek tak, že jsme se vrátili všichni zdraví a spokojení. Máme nové zážitky i zkušenosti, které se nám jistě budou hodit, a těšíme se, až znovu uvidíme své portugalské přátele."

Michaela Matoušová
Základní škola Strž, Dvůr Králové n. Labem

Další články ZŠ Strž

Související články
Virtuální prohlídka základní školy Strž - podívejte se na nové video celé školy
Vaše komentáře

Přečteno 5530x
 
Hodnocení článku: