Vyhledej
Základní škola Sztrž ve Dvoře Králové > Vzdělávání > základní školy > ZŠ Strž

Projektový den v 1. třídách - Stavitel města

Redakce, / 21.03.2023, Dvůr Králové nad Labem, zsstrz.kralovedvorsko.cz
Ve čtvrtek 16. března za námi do prvních tříd přijela paní lektorka z Malé technické univerzity (MTU) a z nás se na celé dopoledne s její pomocí stali stavitelé měst.

FOTOGALERIE - Projektový den v 1. třídách - Stavitel města


Nejprve jsme si povídali o budovách ve Dvoře Králové a seznámili se s jejich značkami. Podle zadaného plánu jsme ve skupinách postavili silnici z puzzlí za vydatné pomoci našich „stavbyvedoucích“, kteří řídili stavbu a kontrolovali náš výběr správného počtu různých dílů, radili nám.

Dokázali jsme spojit sestavené části jednotlivých „stavařů“ a vrhli jsme se s chutí do další zajímavé činnosti. Tentokrát jsme postavili ve dvojicích budovy našeho města, jejichž obrázek jsme si vylosovali. Paní lektorka nám vysvětlila správný postup, tzv. pevnou vazbu, budovy musely mít střechu, okna, dveře. Hotovou stavbu z lego kostek každá dvojice umístila do našeho městečka.

Nejrychlejší dvojice stavitelů postavila i auto, kterým jsme jezdili mezi jednotlivými budovami podle příběhu, který vypravovala paní lektorka. Po svačině jsme se rozdělili do družstev a zasportovali si (skákali jsme, házeli na cíl, nosili míčky na tenisové pálce). Za splněné disciplíny jsme si kupovali v obchůdku obrázky budov do plánu svého skupinového městečka. 
Kromě sportování nás moc bavilo plánování nákupu i nákup samotný.

V průběhu našeho projektového dne jsme také poznávali mapy, získali jsme základní kartografické znalosti, postavili vlastní model města a překreslili ho do mapy. Všichni jsme si zasloužili diplom a získali jsme titul STAVITEL MĚSTA.

Některé z nás zaujala stavba silnic (Amálka, Maruška, Kryštof, Honza, Bára), někomu se líbila funkce stavbyvedoucího (Tomáš, Kryštof, Gábina), někteří by nejraději stavěli domy (Honza, Kryštof, Daniel, Terezka, Paty, Gábina). Mnoha dětem se líbilo naprosto všechno.

„Nejhezčí bylo skládání silnic.“ (Maruška, Bára)
„Mně se nejvíc líbilo, jak jsme stavěli domečky.“ (Daniel)
„Nejvíc se mi líbilo stavění domu. Musel být pevný, aby ho panáček nerozbil.“(Marek)
„Bavilo mě, jak jsme dělali různé sportovní úkoly.“ (Tomáš)
„Bavilo mě jezdit s autíčkem po naší silnici.“ (Nicolas)
„Líbilo se mi všechno, ale nejvíc ty sportovní úkoly.“ (Damián)

Věra Drapáková, 
třídní učitelka 1.B, ZŠ Strž 


Další články ZŠ Strž

 
Vaše komentáře

Přečteno 93x