Vyhledej
Základní škola Sztrž ve Dvoře Králové > Vzdělávání > základní školy > ZŠ Strž

Pojďme se podívat, co tu máme pěkného

Redakce, / 11.09.2023, Dvůr Králové nad Labem, zsstrz.kralovedvorsko.cz
První týden školy se ještě neučíme, nebo ano, ale trochu jinak. Jednak venku, jednak se nové věci nedozvídáme jen od učitelů, ale od jiných lidí, odborníků na danou problematiku.

FOTOGALERIE - Pojďme se podívat, co tu máme pěkného


A tak jsme, my páťáci, navštívili nejprve v rámci projektových dnů dominantu našeho města, kostel s. Jana Křtitele. Podle toho, že stavba je vysoká a štíhlá, má okna zakončená lomeným obloukem a zdobená mozaikou z barevných skel, poznáme, že je v gotickém slohu. O kostele jsme se dozvěděli spoustu věcí. Nechala jej postavit Žofie Bavorská, druhá žena Václava IV. Panenka Marie na oltáři prý město zachránila před zničením Švédy v době třicetileté války. 
A co je dodnes obestřeno záhadou: nález Rukopisu Královédvorského Václavem Hankou v kobce kostela. Díky rukopisu máme například naše divadlo, Hankův dům. Tímto objevem se totiž město stalo velmi slavné. Lidé pořádali po celých Čechách sbírky na stavbu Hankova domu, stejně jako na stavbu Národního divadla v Praze. Obě budovy mají i stejného architekta. Později se vynořily pochybnosti o pravosti rukopisů, ale zdá se, že by se je mohlo podařit vyvrátit. Všechno, co se píše v učebnicích, nemusí být vždycky pravda, a je potřeba, zkoumat, přemýšlet a hledat informace.

Dále jsme se podívali do Expozice historie textilního tisku, dozvěděli jsme se třeba co je perotina, jak se dělá modrotisk, ale nejvíce nás bavilo potisknout si trička raznicemi s různými motivy.

Další den jsme se v Bílé Třemešné dozvěděli o životě Jana Amose Komenského (dále JAK). Proč v Bílé Třemešné? Protože to bylo poslední místo pobytu JAK ve vlasti, odkud byl nucen z politických důvodů odejít.
Výlet jsme zakončili zmrzlinou v cukrárně a posilněni jsme se vydali pěšky zpět do Strže.

Mgr. Kateřina Poživilová 5. A
Mgr. Pavlína Barešová 5. B

Další články ZŠ Strž

 
Vaše komentáře

Přečteno 325x