Vyhledej
Šikovné nákupy
Základní škola Sztrž ve Dvoře Králové > Vzdělávání > základní školy > ZŠ Strž

Návštěva výstavy Jiřího Trnky v Kutné Hoře žáky ZŠ Strž

Redakce / 18.02.2020, Dvůr Králové nad Labem, zsstrz.kralovedvorsko.cz
Program Erasmus+ umožnil našim žákům navštívit úžasnou výstavu našeho světoznámého výtvarníka - Jiřího Trnky, ilustrátora, loutkaře, malíře, sochaře, jednoho ze zakladatelů českého animovaného filmu. Výstava k 50. výročí umělcovy smrti (1912-1969) probíhá v bývalé jezuitské koleji v Kutné Hoře, dnes Gask- Galerie Středočeského kraje.

FOTOGALERIE - Návštěva výstavy Jiřího Trnky v Kutné Hoře žáky ZŠ Strž

Autory a kurátory výstavy jsou syn a vnuk Jiřího Trnky Jan Trnka a Matyáš Trnka. 
Výstavu ilustrací, obrazů, soch a loutek oživli a doplnili audiovizuálními díly. Protože je výstava inspirovaná hlavně Trnkovou knihou Zahrada, hned po vstupu na výstavu můžeme ve filmu sledovat, co se děje za oknem do tajemné zahrady. Jako zahrada je instalována především interaktivní a hrací část výstavy na půdě budovy Gask, kde se děti opravdu vydováděly. 
Všechny vystavené Trnkovy loutky i ty, které v žádném filmu nikdy nehrály, tady hrají ve filmu Jana Trnky. Rozhýbané ve filmu jsou i Trnkovy ilustrace ke knihám, kterých bylo více než 130. Děti si také vyzkoušely, jak se taková animace dělá, a zjistily, že je to práce velmi zdlouhavá, pomalá, vyžadující velkou dávku trpělivosti. 
Trnkovy filmy a knihy s jeho ilustracemi provázejí už čtvrtou generaci dětí. Moje maminka, které je 83 let, opatruje ještě knížky svého dětství: Zuzanka objevuje svět, knihu, pro kterou byla inspirací první Trnkova dcera a kterou napsala jeho žena, nebo knížku Bajaja, kterou napsal básník Vladimír Holan. Všichni známe Trnkou ilustrované Andersenovy pohádky, Hrubínovy básně a jeho Špalíček pohádek, Míšu Kuličku od Josefa Menzela, Broučky od Jana Karafiáta, Nezvalovu knihu Anička Skřítek a Slaměný Hubert, Fimfárum Jana Wericha a další.
Výstava je skutečně velmi pěkná a děti se rozhodně nenudily. 

Součástí výletu byla ještě komentovaná prohlídka nádherného pozdně gotického chrámu sv. Barbory a krátká prohlídka historického centra Kutné Hory. 

Mgr. Kateřina Poživilová
Akce se uskutečnila v rámci programu Erasmus+ a za podpory Evropských fondů

Další články ZŠ Strž

Související články
Součástí distanční výuky na základní škole ve Strži je i oblíbená on-line družina
Vaše komentáře

Přečteno 356x
 
Hodnocení článku: