Vyhledej
Základní škola Sztrž ve Dvoře Králové > Vzdělávání > základní školy > ZŠ Strž

Lidové tradice v Žirči zažily osobně děti z místní školy

Redakce, / 30.04.2018, Dvůr Králové nad Labem, zsstrz.kralovedvorsko.cz
Od Vánoc uběhl čas jako voda a v žirečské škole vypukl koncem února masopustní rej. Sešla se spousta masek. Mezi účastníky nechyběly ani děti ze zdejší mateřské školy. Průvod nejdříve zavítal do místního krámku, kde děti dostaly pravé masopustní koblihy. Všem moc chutnaly.
 

FOTOGALERIE - Lidové tradice v Žirči

Potom za velkého hlaholu, zpěvu písní a halekaček obešel celou Žireč. Velký úspěch slavil v Domově svatého Josefa, kde krátké hudební vystoupení potěšilo velkou část klientů. Bylo to moc pěkné dopoledne.
A čas plynul dál. První dny jara jsme oslavili společně s dětmi ze školky tradičně, západoslovanským lidovým zvykem. Vynášení Smrti a vítání jara totiž pochází již z předkřesťanské doby. Jeho ústředním prvkem je slaměná figura oblečená v ženských šatech, známá pod četnými jmény jako například Morana, Morena, Marzana, Mařena, Smrt, Smrtka nebo Smrtolka. Figuru Smrtky letos vytvořila žirečská školka. Při tomto jarním rituálu nesměly chybět písničky o jaru a vyhánění matky Zimy. Ovšem Morena si letos dala načas a od břehu řeky Labe se nechtěla odtrhnout. Marně jsme čekali, kdy odpluje z vesnice pryč, aby předala vládu očekávanému jaru. Kdo ví, jak to tedy letos bude. Doufejme, že jaro vládu nad zimou co nejdříve vyhraje.

Mgr. Olga Hylmarová
ZŠ Strž - detašované pracoviště Žireč

Další články ZŠ Strž

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 166x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
KontaktZákladní škola Strž Dvůr Králové n. L.

E. Krásnohorské 2919
544 01 Dvůr Králové nad Labem

Tel.: 499 321 042
E-mail: 
Web: www.zsstrz.cz

ID Datové schránky:
q9bdy2g


 

Kalendář akcí