Vyhledej
Základní škola Sztrž ve Dvoře Králové > Vzdělávání > základní školy

Novinky ze žirečské školičky

Redakce / 21.04.2019, Dvůr Králové nad Labem, zsstrz.kralovedvorsko.cz
V naší malotřídní školičce v Žirči, která je detašovaným pracovištěm ZŠ Strž, je většinou veselo. Učení žáci neberou jako mučení, ale snaží se něco nového dozvědět a znát. Rádi diskutují a řeší různé úkoly. Je nám tu všem moc fajn.
 

FOTOGALERIE - Novinky ze žirečské školičky

Rozloučení se zimou

Čas nezadržitelně utíká jako voda a jaro je tady. K němu se váže starý zvyk - „vynášení Smrti (krajově též Moreny, Mařeny nebo Mořeny)“. Ten symbolizuje vyhánění zimy. S žáky naší školy v Žirči, která je detašovaným pracovištěm ZŠ Strž, jsme vyrobili figuru ze slámy a hadrů, namalovali jí obličej a na krk dali korále z vyfouknutých (nebarvených) vajíček. 
Spolu s dětmi z mateřské školy jsme ji slavnostně zapálili a hodili do Labe. Všichni jsme s napětím očekávali, zda odplave, nebo se bude vracet. Proud ji hned vzal, jen taktak jsme jí stačili zamávat a už byla pryč. Mělo by tedy začít opravdové jaro. No, uvidíme. Naše školička je již na jaro připravená. Žáci spolu s pí. Blažkovou vyzdobili krásnými výrobky s jarní tematikou její vstup. 

Řemeslo za rohem

Minulý týden jsme se byli již podruhé podívat v místní kovářské dílně. V současné době zde vyrábějí bedny pro pět nosorožců, kteří budou transportováni do Afriky. Dozvěděli jsme se mnoho o výrobě, a protože zde byl v opravě vůz, který vozí turisty v ZOO po safari, děti si v něm poseděly a představovaly si Afriku a nebezpečná zvířata. Bylo to moc zajímavé a pěkné dopoledne.

Plánované výlety a aktivity

V naší školičce se stále něco děje. Nejenže naši žáci získávají znalosti ve školních lavicích, kde preferujeme skupinové vyučování, individuální přístup ke každému žákovi, ale hlavně si svoje poznatky ověřují v projektových hodinách, na vycházkách přírodou a exkurzích. Ve výuce nám také pomáhají programy na interaktivní tabuli, které hravou formou prohlubují probrané učivo. 
Čeká nás návštěva planetária v Hradci Králové a vědecko-zábavného centra IQ Landia v Liberci. 
Využíváme také výchovně vzdělávacích nabídek DDM ve Dvoře Králové. Děti se moc těší na program s p. Jiřičkou „Naše zvířátka“. 
Jako každým rokem i letos plánujeme šestidenní pobyt v Krakonošově království. Letos budeme pozorovat jarní květiny a tvořit jednoduché herbáře, opakovat hravou formou a soutěžemi celoroční učivo a procházet se krásnou krkonošskou přírodou.

Měkké dovednosti

Ve škole máme nového kamaráda. Jmenuje se Ferda. Žije v městečku Emušákov. S ním přišly i jeho barevné kamarádky mouchy. Každá představuje nějaký pocit. Důvěru, žárlivost, radost… Ferda s sebou také přinesl knihu plnou pohádkových příběhů, která se snaží přiblížit svět rozmanitých pocitů a úspěšně s nimi pracovat. Ano, je to sice plyšová hračka, ale žáci si ji velmi oblíbili a bez ostychu se jí svěřují se svými pocity. Daří se nám řešit i situace nepříjemné a otevřeně o nich hovořit. Myslím si, že cesta důvěry mezi učitelem a žákem byla tímto projektem upevněna. Žáci se nebojí přijít a svěřit se s jakýmkoli problémem. Nejen učebním, ale i osobním.

Mgr. Hylmarová Olga
třídní učitelka

Další články ZŠ Strž

 

Související články
Odhalení kopie sochy Krista Salvátora v Žirči (23. června od 16 hod.)

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 494x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět