Vyhledej
Šikovné nákupy
Základní škola Sztrž ve Dvoře Králové > Krimi

Dnes je to 30 let, kdy spadlo dopravní letadlo plné cigaret na pole u Dubence

Redakce / 17.11.2020
Kulaté výročí si hasiči z Dubence chtěli připomenou vzpomínkovou akcí. Dokonce sehnali kontakt na jednoho z tehdejších členů posádky. Uspořádat akci se bohužel nepodařilo a tak alespoň dali dohromady veškeré informace o nehodě.

FOTOGALERIE - Dnes je to 30 let, kdy spadlo dopravní letadlo plné cigaret na pole u Dubence

Všeobecné informace k letu

Havárie letadla Tu-154 poblíž Dubence (známá také jako “cigaretový let” ), je letecká nehoda, k níž došlo v sobotu 17. listopadu 1990. Dopravní letadlo Tu-154M letecké společnosti Aeroflot provedlo nákladní let na trase Basilej – Moskva (přepravující náklad cigaret ). Hodinu po startu ale vypukl na palubě požár. Posádka letadla byla donucena k nouzovému přistání na poli u obce Dubenec, okres Trutnov. V důsledku nehody se letadlo zhroutilo a shořelo, ale nikdo ze 6 členů posádky nezemřel. Velitel letadla měl zlomená žebra, druhý pilot měl poranění hlavy a navigátor měl zlomenou klíční kost. Sanitky, které dorazily, je odvezly do nemocnice v Jaroměři. V důsledku nehody  se letadlo rozlomilo na několik částí a téměř úplně shořelo společně s nákladem cigaret.
Kompletní informace o letu jsou na webu hasičů zde

O nehodě letadla vzniklo i vtipné video

Video opět vytvořili hasiči z Dubence. Použité fotografie: Vlastimil Horník, Petr Nesměrák, Video: Archív České televize, Střih videa: Ondřej Tomášek, Hudba: Green Day REVIVAL

Jak to viděl zástupce velitele zříceného letadla Leonid Dmitrievich Haiko

Na letišti v Basileji jsme byli naloženi krabičkami cigaret. Byly všude – v krabicích v kabině, mezi sedadly, v kuchyni. Vzlet, stoupání a vodorovný let probíhaly normálně. Let byl klidný, nic nenaznačovalo potíže a my byli více než hodinu ve vzduchu. Letový operátor Sergej Ilyashenko, který převzal náklad, byl neustále v první kabině. Po přeletu nad Prahou požádali Sergeje, aby nám udělal kávu. Tu ale nedonesl. Místo toho nám vběhl do kabiny a křičel: „Veliteli, v kabině je kouř!“ Doposud v našem kokpitu nebyly žádné známky kouře, ačkoli salony, zavazadlové prostory a kokpit jsou jedním uzavřeným prostorem. Takže oheň právě začal. A jen o dvě nebo tři minuty později začal kabinu plnit černý, štiplavý kouř a obalil nás černými suspendovanými částicemi. Nástroje nebyly viditelné...
Kompletní výpověď zástupce velitele zříceného letadla najdete na webu hasičů zde

Související články
V souvislosti se znásilněním hendikepované ženy se pátrá po totožnosti tohoto muže!
Vaše komentáře
to jako vážně?18.11.2020 01:15, Reagovat
Nástroje nebyly viditelné...
Zdroj: https://www.kralovedvorsko.cz/index.php?art=89911&vote=2
Královédvorsko.cz

Přečteno 14742x
 
Hodnocení článku:
KontaktZákladní škola Strž Dvůr Králové n. L.

E. Krásnohorské 2919
544 01 Dvůr Králové nad Labem

Tel.: 499 321 042
E-mail: 
Web: www.zsstrz.cz

ID Datové schránky:
q9bdy2g


 

26.02.2021 - Od 1. března 2021 bude v hodinách pro veřejnost opět otevřena pokladna na hlavní budově MěÚ Dvůr Králové n. L.. Hodiny pro veřejnost (do odvolání): pondělí a středa 8:00–17:00 hod. V úterý, čtvrtek a pátek 8:00–11:30 hod. jsou hodiny vymezené pouze pro nezbytné úřední záležitosti a po předchozí telefonické nebo e-mailové domluvě (případně na předvolání).
31.08.2020 - Tyršovo koupaliště ve Dvoře Králové bude otevřeno až do neděle 6. září 2020. Koupaliště v Trutnově bude příležitostně dle počasí otevřeno o víkendech. Koupaliště v Jaroměři již na konci srpna končí.

Kalendář akcí